Zakup cieląt do swojego gospodarstwa to nie lada wyzwanie, które wymaga znalezienia renomowanego hodowcy. Ważna jest również odpowiednia ocena stanu zwierząt, gdyż tylko zdrowe są wartościowe dla gospodarstwa. Wreszcie znaczenie ma również to, czy sprzedający jest w stanie w bezpieczny sposób transportować cielęta. W poniższym artykule prezentujemy najważniejsze aspekty, które należy sprawdzić przy zakupie zwierząt.

Samodzielna ocena stanu zdrowia cieląt

Najskuteczniejszym sposobem na ocenę stanu zdrowia cieląt jest współpraca z doświadczonym weterynarzem. W sytuacji, gdy nie ma takiej możliwości można jednak samodzielnie ocenić stan zwierząt. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:

  • masa ciała – cielęta kupowane do hodowli nie powinny być zarówno wychudzone, jak i otyłe. Najłatwiej to ocenić zwracając uwagę na klatkę piersiową. Dobrze odżywione cielęta powinny posiadać lekko zaokrąglone boczki.
  • aktualne badania weterynaryjne – dobry sprzedawca powinien być w stanie dostarczyć również aktualne badania weterynaryjne, które będą potwierdzały, że cielęta są zdrowe. Ważne jest, aby badania obejmowały zakaźne zapalenie nosa i tchawicy, zakaźną biegunkę bydła, paratuberkulozę, a także bydlęcy kompleks schorzeń układu oddechowego.
  • monitoring chorób – sprzedający powinien prowadzić w odniesieniu do cieląt monitoring chorób oraz programów szczepień profilaktycznych.
  • prezencję cieląt – ocena wizualna stanu cieląt również może odpowiedzieć na wiele pytań. Zdrowe zwierzęta nie powinny mieć śladów biegunki, sklejonej sierści, wycieków z nosa, plam na ciele czy prześwitującej sierści.

Współpraca jedynie z renomowanymi hodowcami

Kluczowym aspektem przy kupowaniu cieląt jest również zdecydowanie się na współpracę jedynie z renomowanymi hodowcami. Sprzedaż cieląt realizowana przez takie gospodarstwa odbywa się w ścisłej współpracy z weterynarzami i z zachowaniem wszystkich wytycznych odnoszących się do opieki nad cielętami. Gwarantuje to, że zwierzęta są w pełni zdrowe i dobrze poradzą sobie w nowym gospodarstwie.

Firma https://www.rogofarm.pl/ zajmuje się sprzedażą cieląt od wielu lat. Oferuje zarówno jałoszki, jak i byczki i dba o zachowanie wszystkich procedur przy samej transakcji. Dodatkowo sprzedaż byczków odbywa się pod ścisłą kontrolą weterynaryjną. Daje to pewność kupującemu, że współpracuje z renomowanym przedsiębiorstwem i otrzymuje zwierzęta w znakomitym stanie zdrowotnym. Przedsiębiorstwo przy tym obsługuje zarówno indywidualnych nabywców, jak i prowadzi sprzedaż hurtową większej liczby zwierząt.