Nasze ogrody możemy urządzić w piękny, wygodny oraz efektowny sposób i to niedużym kosztem! Poruszając naszą wyobraźnię do działania nie będziemy musieli wydać zbyt wiele pieniędzy, by stworzyć swój unikatowy zakątek.

Wielu z nas marzy nam się sytuacja, w której w naszym ogrodzie kwitną cudowne kwiaty, piękny, gęsty trawnik a nad naszą głową wiatr porusza liście na drzewach. Słowo klucz-marzy, gdyż na taki efekt musimy czekać latami. Spójrzmy na drzewa lub żywopłoty. Na ich rozrost musimy czekać nawet paręnaście lat! Świeżo założony ogród rzadko kiedy spełnia nasze oczekiwania. Jest jednak parę metod, które ułatwiają przetrwanie tego okresu a nawet-skrócenie go.

Budowa ogrodu to zazwyczaj spore wydatki. Z tego powodu często decydujemy się na tańsze zamienniki. Wielu decyduje się też na stopniową rozbudowę ogrodu. Piękne, wyłożone ścieżki zastępujemy wysypanym żwirem. Czemu by jednak nie znaleźć sposobu na oszczędność gdzieś indziej?

Znajdźmy sposoby na oszczędność już w fazie robienia porządków. Zamiast płacić za wywózki niepotrzebnej ziemi, usypmy z niej wzniesienie! (wyobraźmy sobie malutkie wzniesienie przy wyjściu tarasowym). Z pomocą również przychodzą różnorakie stare cegły (bardzo przydatne do formowania i przygotowywania nawierzchni), jak i betonowe bloki i płyty. Masz pełno kamyczków? Również ich nie porzucaj! Przydadzą się do tworzenia skalniaków. Konary lub pnie drzew mogą się przydać do zbicia z nich prostych mebli, które swoim wyglądem kojarzyć się będą z naturalnością naszego ogrodu. Innym pomysłem jest użycie ich do budowy nawierzchni, stopni schodów czy palisad (poprzez pocięcie resztek drewna na kołki). Jednym z najdroższych ogrodowych elementów są utwardzane nawierzchnie. Gdy są kamienne – cena jeszcze się zwiększa. Jednakże kto powiedział, że nie możemy użyć do tego żwiru czy gliny? Wcześniej wspominanych drewnianych kołków czy betonowych płyt, czy betonowej kostki? (sprawdzają się w utwardzaniu podjazdów garażowych). Chętni mogą zdecydować się na malownicze trawiaste podłoża. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku chwasty będą problemem.

Ogrodzenie to ważny element naszego małego raju, który może wnieść nie tylko bezpieczeństwo, ale też wpasowanie stylistyczne do naszych preferencji. Tanim sposobem jest zwykła siatka, którą z pewnością znajdziemy na większości złomowisk. Jeżeli jednak zależy nam na drewnianych elementach możemy wykorzystać ścięte z działki drzewa i samemu zrobić płot z bali mniejszych drzew lub udać się do tartaku w celu zakupu surowych materiałów, które sami zabezpieczymy przed wilgocią.

Planując sadzenie roślin, musimy je odpowiednio dobrać pod względem warunków obecnych na naszej ziemi (Nie trzeba się wtedy martwić, że będzie trzeba poprawiać glebę). Prócz tego pamiętajmy, że ze wszystkich nawozów do wyboru najtańszą opcją zawsze będzie kompost, toteż założenie kompostownika jest zawsze dobrym pomysłem. Wypalenie liści jesienią? Po co? Przechowane przez zimę w workach, mogą w przyszłości posłużyć nam za ściółkę, jeżeli będziemy decydować się na drzewa lub krzewy. Je najlepiej wziąć ze szkółki gdzie dostaniemy tzw. Rośliny z gołym korzeniem czy po prostu jeszcze niewyrośnięte egzemplarze.

Rabata jest jednym z najbardziej pożądanych przez ogrodników widoków. Niestety wymaga ona wiele poświęcenia, jak i sporego doświadczenia. Je możemy zdobywać sadząc gatunki szybko rozwijające się. Takie rośliny już w pierwszych sezonach będą wyglądać znakomicie a z czasem będzie tylko lepiej.

Przedstawiliśmy tylko część pomysłów na tańszy a mimo to piękny ogród. Śledźcie naszą stronę, aby nie przegapić większych nowinek, pomysłów i rad!