Następnym razem, gdy będziesz zamierzał wyrzucić ogryzek jabłka, pomyśl jeszcze raz. Dlaczego nie zachować nasion ze zjadanych owoców i warzyw, zasadzić je i wyhodować własne plony, a nawet drzewa? Może to być tylko zabawa, zaspokojenie ciekawości lub fajny projekt z dziećmi.

Lub może to być droga do produkcji własnej żywności, nawet jeśli mieszkasz w mieszkaniu lub na innej małej przestrzeni. Zacznij od wybrania dobrych nasion. Owoce i warzywa, które są w pełni dojrzałe, zwykle zawierają w pełni uformowane nasiona. Unikaj hybryd. Nigdy nie wiesz, co otrzymasz, gdy zhybrydyzowane DNA rozpadnie się w następnym pokoleniu tej rośliny. Wreszcie bądź cierpliwy. Większość nasion dobrze reaguje na długi i delikatny proces suszenia, w rezultacie lepiej kiełkuje po całkowitym wysuszeniu. Jeśli spróbujesz je posadzić zbyt wcześnie, mogą w ogóle nie wykiełkować. Jeśli zaczynasz od gromadzenia nasion, pamiętaj, że wszystkich nasion nie przechowuje się tak samo.

Niektóre rośliny wytwarzają nasiona o bardzo wysokim współczynniku kiełkowania (prawie wszystkie nasiona kiełkują w odpowiednich warunkach kiełkowania), podczas gdy inne mogą nie kiełkować tak dobrze. Zacznij od skupienia się na łatwych i pominięciu trudnych w uprawie nasion. Marchew, papryka, pasternak, pietruszka czy seler mają niski wskaźnik kiełkowania i ich nasiona mogą nie być warte zachodu. Ale jeśli zdecydujesz się zachować te nasiona, zachowaj ich dodatkowe ilości. To nadrobi te, które nie kiełkują. Jeśli naprawdę chcesz sobie ułatwić zadanie, zachowaj nasiona roślin, które mają wysoką zdolność kiełkowania. Ogórek, kabaczek, sałata, fasola, groszek to nasiona łatwe do wyhodowania nawet dla początkującego ogrodnika.

Dąż do bardzo stabilnej temperatury i wilgotności w miejscu, gdzie Twoje nasiona są przechowywane. To pomoże przyspieszyć prędkość kiełkowania w przyszłości.